Jim Morrison:

Kde spočinou ostatky Jima Morrisna?


Na Olšanech nebo v Troubkách?

Ani 27 let po své smrti nedopřává mýtus Jima Morrisona klidu, stejně jako za jeho života, historikům Doors, členům kapely, přátelům a rodině - a úředníkům.
Úřady, které mají na starost hřbitov Piére Lachaise v Paříži, kde je Ještěrčí  Král pohřben, prohlásily, že neobnoví třicetiletý pronájem na Morrisonův  hrob po jeho vypršení v roce 2001. A to kvůli škodám na oklních plochách a hrobech, způsobených turisty. Až se čas pronájmu naplní, musejí být tedy ostatky Jima Morrisona přemístěny. Ale od těch , kdo mají na starosti jeho pozůstalost nepadlo ještě ani slovo, kde bude nové místo jeho odpočinku. Jim sám si kdysi přál, aby jeho popel byl rozprášen nad Venice Beach (pobřežní čtvrť L.A.), kde Doors odstartovali svou kariéru.

Kytarista Doors Robby Krieger uvedl v interview (viz. dále), že velký fanoušek Doors - prezident České republiky Václav Havel se nabídl, že se o Jimovi ostatky postará.

Redakce Mašurek je připravena v případě, že Václav Havel neuspěje na Olšanech (a podle našich dobře informovaných zpravodajů to dobře nevypadá), navrhnout prezidentu hřbitov  v Troubkách nad Bečvou -  (naše redakce sídlí přímo naproti hřbitova!) - jako řešení.
Jak známo, Jimův otec byl armádním důstojníkem a tak by Jimův hrob v sousedství pomníku sestřelených amerických letců byl symbolickým usmířením syna s otcem.
Důležité letiště NATO, nedaleko Troubek, by pro turisty, kteří by opomenuly jiné pamětihodnosti a krásy České republiky bylo jistě vítanou spojkou mezi jinými evropskými metropolemi a hrobem Jima. Troubky se nachází u důležitého železničního uzlu na Moravě, přerovského nádraží (jediný známý non stop bufet i za komunistické éry!), což by vyhovovalo studentům, kteří na drahé letenky jaksi nemají.
Nelze také opomenout téměř vedle ležící pomník Jana Sarkandra (byl zde místními bratry lapen), kde by se mohli formovat pelgrzimky hippies poutníků a tato oblast by naopak mohla být i jejich cílovým místem.
Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž, by zde mohli postavit kiosek, a z jeho jistě nemalého výtěžku by mohly přispívat k obnově pietního místa
Nadace tovačovského zámku, který leží od hrobu co by kamenem dohodil, je projektu také příznivě nakloněna a dokonce již byl v Hostinci Na lapači založen přípravný výbor pro přeměnu podhradí a části zámku na hotelové a turistické zařízení pod názvem „Morrisonovi hatě“. Také ostatní místní živnostníci a drobní i velcí podnikatelé (za velké např. Přerovský pivovar vyrábějící kvalitní pivo místní úrovně „Zubr“, za malé např. výrobce zajímavých dýmek a ozdobných náramků a dvě pěstitelské pálenice, slíbili spoluúčast na celé pietní akci, jistě tuší i ekonomický zisk, což zajisté není na škodu.
Místní samospráva (KDU-ČSL) je také projektu příznivě nakloněna, neboť jistě bujarý turistický ruch by dozajista přinesl tolik potřebné finance, při loňských povodních této těžce postižené obci a státu by se odlehčilo. Tímto vyzýváme dámy a pány poslance-yně a senátory -yně aby se zasadily u příslušných institucí o zdar celého projektu naší redakce.
Předpokládáme že naši  čtenáři jistě též zahoří pro to, mít Jima doma a tak souhlasné petice zasílejte na adresu redakce.

Připomeňme si, že Jim zemřel 3. července 1971 v Paříži, kam se přestěhoval se svou Pamelou, když podlehl přemíře alkoholu a příležitostnému šňupání heroinu. Úřední místa v Paříži nikdy neprovedla oficiální pitvu. Kromě neznámého francouzského lékařského vyšetřovatele, který odvedl lajdáckou práci, když potvrdil úmrtní list aniž by řádně ohledal tělo, nikdo neviděl Morrisona ve vaně nebo mimo ni kde zemřel, kromě Pamely Coursonové, která zemřela na předávkování heroinem  v roce 1974. To vedlo ke spekulacím že Morrison je naživu a žije si dobře v Africe, kde obchoduje se zbraněmi, slonovinou, otroky a pálenkou a hraje blues s duchem  Arthura Rimbauda.

Zdá se, že jsme svědky dalšího revivalu Doors rozníceného především vydáním dlouho očekávaného Doors Box Set u Elektry. Je to senzační kolekce daná dohromady především z nevydaného materiálu - 3 CD s novými písněmi. V San Diegu na podiu Repertory Theater v současnosti probíhá představení „The Celebration of the Lizard“ - skvělý to hold tomu jak Doors dovedli implantovat avantgardní divadlo do rockové arény.

Mezitím se objevily další přírůstky do knihovničky s Doors - On the Road with Doors od Grega Shawa (kde pečlivě popisuje každé vystoupení Doors), dále Doug Sundling napsal The Doors: Artistic Vision
(tolik potřebný portrét skupiny jako seskupení umělců) a kniha The Doors Companion (kolekce článků od Alberta Goldmana, Lestera Bangse, Davida Daltona a dalších).
Knihu píše také klávesista Ray Manzarek, Pamela Butlerová (o Pamele Coursonové) a Jimova ex- manželka Patricia Kennealy Morrison.
Patricia Morrison, která ve své kontroverzně otevřené knize Strange Days: My Life With and Without Jim Morrison popisuje Pamelu Courson jako „děvku, feťačku a pravděpodobnou vražedkyni“, dává dohromady kolekci nepublikované poezie, kreseb a písní, které Jim buďto napsal v dopisech nebo je jí daroval. Je tu jen jeden problém. Správa Morrisonovy pozůstalosti vlastní práva na tento materiál až do roku 2021.

Kytarista Robby Krieger, který napsal „Light My Fire“, vystupoval v říjnu loňského roku v newyorském nočním klubu Tramps se svou kapelou, jejíž členem je jeho syn Waylon, a při té příležitosti se k nim přidal i bývalý bubeník Doors John Desmore. Tou příležitostí při které hráli muziku Doors byla oslava vydání kolekce The Doors Box Set - třicet let po vydání debutového alba  Doors. Na druhý den poskytl Robby tohle interview pro HIGH TIMES:
HT : Pomyslel jsi někdy  na to, že bys hrál se svým synem na 30. Výročí Doors?
Robby Kriger:  Ne, nikdy. 30. Výročí Doors je také 30. Výročím Summer of Love. To byl náš skvělý rok, 1967. Lidé se domnívají, že jsme načasovali vydání tohoto box setu na naše výročí. Ale není to pravda. Snažili jsme se dostat tu věc ven již několik let.
Jak ten projekt začal?
Náš producent Paul Rotchild, který nedávno zemřel, před čtyřmi nebo pěti lety tu celou věc rozjel. Našel hodiny a hodiny materiálu. Stále ho odněkud vytahoval a my všichni jsme to poslouchali. Poté to převzal Bruce Botvick. Celý čas byl naším zvukovým inženýrem. Dokázal z toho dostat ten pravý zvuk.
Kdy jste dotáčeli novou skladbu „Orange County Suite“?
Jen před pár měsíci. Zašli jsme za Rayem Manzarekem (býv. klávesista) a zkoušeli to. Srandovní bylo že všechno Rayovo vybavení přestalo fungovat - bez jakéhokoliv důvodu. Takže to vypadalo jako, „No jo... Jim je tady.“
Jim byl určitě při úvodní skladbě na Box Setu „Five to One“, která je z neblaze  proslulého vystoupení v Miami.
Je z pásku nahraného na přenosném magnetofonu jedním z těch děcek na vystoupení. Použili ho také při soudním procesu, když se jím snažili dokázat  obvinění z „obscénnosti“
Hned po „Five to One“ je krásná jazzová verze skladby „Queen of the Highway“
Všichni milujeme jazz a Ray, který je z Chicaga, byl nadšencem do blues. Měl fantastickou sbírku desek. Sedávali jsme v jeho domě  a poslouchali všechny ty skvělé bluesové desky a přitom nás napadali další hudební nápady.
Live verze „The End“ je tou nejlepší, kterou vůbec kdy Doors použili na svých deskách.
Vždy ně mrzelo, že nemáme verzi „ The End „. která by byla přesně taková, jak jsme ji hráli. „The End“ na naší první desce je dobrá, ale je spíš jen kostrou toho co by měla být. Nevím proč jsme tuto verzi nepoužili dříve.
Jeden z disků box setu je nazván Oblíbené skladby  členů kapely. Proč sis vybral „Take It As It Comes“ (Ber to jak to přichází), z prvního alba?
To bylo oblíbené rčení Maharishiho. Lidé si myslí že jsem tu píseň napsal já, ale byl to Jim.
Nekontaktovali jste Maharishiho ještě před Beatles?
Byli jsme na prvním setkání, které uspořádal Maharishi když přijel do L.A. Bylo to v malé místnosti v centru L.A. a ta byla zaplněna povětšinou starými lidmi, kteří hledali exotický úlet. O Maharishim jsem slyšel brzy, protože můj přítel se s ním setkal v Indii, kam odjel aby našel duchovního mistra a našel Maharishiho. To bylo vlastně i místo kde jsme se, Ray, John a já setkali. Znal jsem už z dřívějška Johna, ale tam jsme potkali Raye. John, Ray a já jsme vzali předtím dost acidu a byli jsme trochu vláční. Ale Jim v tom jel takkkkkk, že jsme ho tam nedostali. Když se pak Jim setkal s Maharishim, upřeně se na něj zahleděl. Pak nám řekl,“Chtěl jsem jen vidět jestli tam opravdu je, člověče.“
Při The Smothers Brothers Shou, když Doors hráli „Touch Me“ v roce 1968 jsi měl ošklivou modřinu pod okem. Co se stalo?
Ptali se mě jestli nechci make-up a já jim řekl, „Ne, možná se mě za třicet let někdo na to zeptá.“ A měl jsem pravdu. Vždy lidem říkám, že mě Jim praštil. Ale ve skutečnosti to bylo z autonehody.
Co si myslíš o sporu ohledně Jimova hrobu?
Ve Francii nám neprodají parcelu, ale pronajmou vám ji. A obvykle to dělají na, řekněme 300 let. Ale z nějakého důvodu dostala Pan třicetiletý pronájem. Prezident České republiky Václav Havel řekl. Že se o něj postará. Je velkým fandou Doors.
Poslední otázka:  Vytáhl ho Jim z kalhot v Miami 1969?
Pokud já můžu říct, tak ne. A to víš, že bych si toho všimnul kdyby to udělal. Bylo by to těžké si toho nevšimnout. Ten jeho byl pravděpodobně největší ze všech rockových hvězd.
High Times a redakceMP

Překl:P:S:W: